آموزشگاه موسیقی گام

 

آموزش سنتور در کرج

آموزش سنتور در کرج

آموزش سنتور در کرج

کلاس‌های آموزش سنتور در کرج در آموزشگاه موسیقی گام و توسط اساتیدی که در این رشته تجاربه آموزشی و تحصیلات آکادمیک دارند برگزار می‌شوند.

سنتور یکی از سازهای خوش صدا و قدیمی ایرانی است و جزو سازهای زهی زخمه ای محسوب می‌شود. ساز سنتور به دلیل صدای شفاف و تحرک ریتمیک بالا از قابلیت تکنیکی بسیار خوبی برخوردار است. بنابراین این ساز هم برای تک نوازی و هم گروه‌نوازی بسیار مناسب است.

آموزش سنتور در کرج

آموزش سنتور در کرج

سنتور سازی ذوزنقه‌ای شکل متساوی‌ الساقین است. همچنین یک ساز زهی زخمه‌ای (مضرابی) محسوب می‌شود. به طور کلی سازهایی که طول سیم در ساختار آنها ثابت است. و در حین نواختن نت‌ها بر روی هر یک ازسیم ها، هیچ تغییری در اندازه و طول سیم‌ها ایجاد نمی‌شود ساز زهی زخمه ای اطلاق می‌شود.
محدوده صدایی سنتور حدود 4 اکتاو است و یکی از گسترده ترین سازهای ایرانی محسوب می‌شود. در این ساز صدای سیم ها توسط ضربه های “مضراب” به صدا در می آیند.

برای مثال ساز قانون نیز از این دسته سازها است. زیرا در اصل، کار هر سیم این است که مثلا در یک کوک ثابت، فقط یک نت را به اجرا در آورد.

هنگام اجرای نتها در سازهای زهی زخمه‌ای مقید مانند تار و سه تار یا کمانچه هر بار که با دست چپ یکی از سیم‌ها را روی نقطه‌ای از دسته ساز می‌فشاریم، طول سیم مرتعش را تغییر داده و به تبع آن نت یا صدای سیم را عوض کرده‌ایم. پس هر سیم قادر به اجرای چندین نت هست.
جعبه صوتی سنتور که شکل کلی ساز را مشخص می‌کند تشکیل شده است از دو صفحه‌ی ذوزنقه‌ای شکل و کلافی از چوب که به شکل عمودی مابین این دو صفحه قرار می‌گیرد.

تدریس سنتور در کرج

سنتور جزو سازهایی هست که معمولا هنرجو در زمان کمتری شروع به اجرای قطعات می کند که یعنی هم برای سن‌های پایین و هم سن‌های بالا بسیار مناسب است.

آموزش سنتور در کرج


کوک کردن این ساز به دلیل تعداد زیاد سیم ها از موارد چالش برانگیزی است. معمولا برای هنرجویان به تنهایی و در ابتدای فراگیری دوره آموزشی، کمی سخت است.همینطور، این ساز در دستگاه های مختلف نیازمند کوک های متفاوتی است. که هنرجویان در طی دوره متوسطه کوک کردن سنتور را نیز یاد می‌گیرند.

یکی از مهمترین مراحل تدریس ساز سنتور ، آشنا شدن با ساختار آن  است. در آغاز به هنرجویان در مورد خود ساز و تاریخچه آن آموزش‌هایی داده می‌شود. علاوه بر این شیوه نشستن صحیح تاثیر بسیاری برکیفیت نوازندگی می‌گذارد.
تسلط به حرکت دستان و مچ از عوامل بسیار موثر در نوازندگی سنتور می‌باشد که این مهارت با تکرار و تمرین بدست می‌آید. بنابراین یکی از موارد قابل بررسی در مشاوره های سنتور ، داشتن پتانسیل چرخشِ مُچ در هنرجو است.

خوشبختانه تدریس سنتور در کرج در آموزشگاه گام به صورت تخصصی و تکنیکی با رعایت اصول اصلی حالات نشستن و  نگهداری صحیح مضراب‌ها برای نواختن برگزار می‌شود.

آموزش ساز سنتور

آموزش سنتور در کرج

طبیعتا در سازهای زهی مضرابی مطلق به علت عدم وجود دسته، شکل کلی ساز همان شکل جعبه صوتی ساز است.
پیش‌تر ذکر کردیم که ساز سنتور به شکل ذوزنقه است. اگر دقت کنید دو ضلع آن از مابقی اضلاع بزرگتر است که از نظر اندازه، در حدود 36 سانتی متر و 90 سنتی متر ساخته شده اند.  از نظر فنی همیشه ضلع 90 سانتی متری (بزرگترین ضلع ساز) همیشه مقابل فرد نوازنده قرار می‌گیرد. نوع معمول ساز سنتور نه خرک سل کوک است و اجزای اصلی آن عبارت اند از جعبه صوتی، خرک، گوشی و سیم گیر.

آنچه در ساخت و هنگام خرید سنتور باید مورد توجه قرار بگیرد نوع چوبی است که ساز را با آن می‌سازند. بهترین نوع چوب درخت گردو، آزاد و فوفل است که بسته به استفاده از هر کدام در قیمت ساز تاثیر دارد.

 

بهترین کلاس سنتور در کرج

آموزش سنتور در کرج توسط اساتید مجرب در آموزشگاه موسیقی گام برگزار می‌گردد.
برای اطلاعات بیشتر درباره آموزش سنتور و نحوه شرکت در کلاس سنتور در کرج می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۲۰ با کارشناسان ما در  آموزشگاه موسیقی گام تماس بگیرید.


جهت آشنایی با سایر خدمات آموزشی گام موزیک به لینک های زیر مراجعه نمایید.  

آموزش ساز ویولن در کرج

آموزش تخصصی  گیتار در کرج

 

آموزشگاه موسیقی در کرج - آموزش ساز سنتور - آموزش خصوصی سنتور در کرج

7 نظر
 • عبدالحمید خانی
  نوشته شده در 14:34h, 28 آوریل پاسخ

  یکی از مهمترین مراحل آموزش سنتور آشنایی با ساختار این ساز هست که خوشبختانه در آموزشگاه شما قبل از تدریس هنر آموزان را با تاریخچه این ساز آشنا میکنند ممنونم از مطالب خوبتون

  • GammMusic
   نوشته شده در 10:10h, 04 آگوست پاسخ

   درود بر شما جناب خانی از لطف شما متشکریم. تلاش همیشگی ما در آکادمی گام، آموزش درست و تکنیکی موسیقی به هنرآموزان عزیز هست.

 • غزل حمیدی
  نوشته شده در 14:49h, 28 آوریل پاسخ

  سلام آبا آموزش ساز سنتور رو برای کودکان زیر ۱۰ سال برای شروع آموزش پیشنهاد میدین ؟

  • GammMusic
   نوشته شده در 10:46h, 04 آگوست پاسخ

   درود بر شما خانم حمیدی عزیز
   از اهداف مهم گام موزیک استعدادیابی موسیقی و پرورش آن در کودکان هست. پیشنهاد می‌کنیم در رابطه با آموزش ساز سنتور برای کودکان با شماره های ۰۲۶۳۴۲۱۲۲۰۳ و ۰۲۶۳۴۲۱۰۲۹۶تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • جلال نظامی
  نوشته شده در 20:49h, 29 آوریل پاسخ

  سلام وقت بخیر
  آموزش سنتور برای هنرآموزان مبتدی چقدر زمان میبره ؟

  • GammMusic
   نوشته شده در 21:51h, 02 آگوست پاسخ

   درود بر شما آقای نظامی
   پیشنهاد می‌کنیم با آموزشگاه گام به شماره های ۰۲۶۳۴۲۱۲۲۰۳ و ۰۲۶۳۴۲۱۰۲۹۶تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 • نوشا
  نوشته شده در 16:42h, 05 سپتامبر پاسخ

  درود بر شما. من یادگیری ساز سنتور رو در آموزشگاه شما شروع کردم. چقدر شرکت تو کلاس اموزش سنتور برام لذت بخش بود. ممنون از شما

ارسال دیدگاه